2012. június 30., szombat

Napozás


A napozásnak pozitív és negatív hatásai is vannak szervezetünkre.
Negatív hatások: a leégés, a bőr korai öregedése, ritkán a bőrrák kialakulása. Mindezek legtöbbször a mértéktelen napozás/szolizás következményei...
Pozitív hatások: a bőr szép, egészséges (színű és "felszínű") lesz; D-vitamin képződik benne, ami kell az erős csontokhoz; sőt melatonin is, ami a kedélyállapotunkért (jókedvünkért) és az alvási ritmusunkért is felelős...
Milán megemlítette az A-vitamint, de nem pontosan... A karotinból (ez pl. a répában van) a bélben(!) képződik a retinol (...A-vitamin), ami feladata a szép és egészséges bőr fenntartása.

2012. június 28., csütörtök

Légzés


A légzés az oxigén felvételét és a szén-dioxid leadását szolgálja a testben.
Az egyszerű élőlények (pl. szivacsok, csalánozók, férgek) egész testükön keresztül lélegeznek, ezt diffúz légzésnek hívják. 
A csigák a köpenynek nevezett szervükön, míg a rovarok a légcső (trachea)rendszerükön át. 
Kopoltyúval lélegeznek a rákok, a kagylók és a halak.
A fejlettebb gerinceseknek (pl. kétéltűek, hüllők, madarak, emlősök) tüdejük van, minden típusnak kicsit más és más...
Mi emberek az emlősök közé tartozunk, így mi is tüdővel lélegzünk.

2012. június 26., kedd

Lebegés


Az emberi test sűrűsége 1010-1040 kg/m3 között változik, tehát ici-picivel több, mint a vízé. Viszont ha veszünk egy mély levegőt - több liternyi levegőről van szó! :) - akkor a sűrűségünk csökken, kevesebb lesz a víz sűrűségénél. Ezért van az, hogy a testünk mély légvétellel, teli tüdővel fennmarad a víz felszínén...
Milcsi még pici, neki tanulnia kell egyelőre a lebegést és az úszást...

2012. június 24., vasárnap

Hullámos papagáj


A hullámos papagáj Ausztráliából származik, ott szabadon él, mint nálunk a verebek, vagy a galambok. Magyarországon - bár nagyon jól alkalmazkodik az időjárás változáshoz...- díszmadár, kalitkában él csak. A nemesítésnek köszönhetően legalább 160 fajtája létezik, mind szép színesek. Mint a legtöbb madár, a hullámos papagáj is jól repül és tojással szaporodik. Növényevő, főleg a magvakat, zöldségeket szereti. Okos madár, széles hang-skálája van, akár "beszélni" is meg lehet tanítani... képes pár emberi szót megjegyezni és kimondani.

2012. június 22., péntek

Tüske és tövis


A "Nincsen rózsa tövis nélkül" mondás valóban nem igaz... ugyanis a rózsának tüskéje van! :) A tüske egy "bőrfüggelék" a növényen, könnyen lepattintható - mint pl. a rózsán vagy az akácon is. A tövis viszont a növény ágának kihegyesedő vége, és épp ezért nem is lehet könnyen letörni - tövise van a kökénynek. Természetesen mindkettő - a tüske és a tövis is - a növények védekezését szolgálja.

2012. június 20., szerda

Borsó


A zöldborsó - vagy cukorborsó - a pillangósvirágúak családjába tartozó zöldség. (Megjegyezném, hogy 3 fő fajtája van: a kifejtő-, velő- és a cukorborsó). Az egyik legrégebbi tápláléknövényünk. Korán terem, egyéves, (hüvely)termése gazdag vitaminokban (pl. B- és C-vitamin + vas), laktató. 

2012. június 18., hétfő

Sebkezelés


A sebkezelés első lépése a seb ellátása - letisztítása - ezt akár tiszta vízzel, vagy más orvosi oldatokkal (pl. Neomagnol, hidrogen peroxid) is megtehetjük, illetve ez után a seb varrása, vérzéscsillapítása, ha kell. Ha a seb felületes, nem vérzik erősen, nem maradt benne szennyeződés, és nem ismert jódérzékenység, akkor jóddal fertőtleníthetjük (Milcsi Bitadin-nek hívja, de becsületes neve Betadine oldat/kenőcs), majd leragasztjuk. Erre valóban számos ragtapasz típus létezik. A lényeg, hogy jól tartson, lehetőleg légáteresztő, bőrbarát legyen.

2012. június 16., szombat

Földieper


A földieper - és a vadonélő változata, a szamóca - az egyik legkorábban érő gyümölcsünk. Nagyon egészséges, sok benne a vitamin, vértisztító, baktériumölő. Többfajta levele van, indával szaporodik. Folytonérő, viszont sajnos a termése gyorsan megromlik.

2012. június 14., csütörtök

Injekció


Az injekció fecskendőből és tűből áll, mindkettő steril, ma már egyszer használatos eszköz. Attól függően, hogy mennyi gyógyszert akarunk bejuttatni a szervezetbe, hova és milyen gyorsan - különböző méretű fecsiket és tűket használunk. A fecskendők nagyságát ml-ben (pl. 2 ml-es, 5 ml-es) a tűket pedig G-ben (pl. 21G, 23G -> minél nagyobb a szám, annál véknyabb a tű) adjuk meg.
Az injekció mehet intracutan, vagy subcutan (bőrbe vagy bőr alá), muscularisan (izomba) és intravénásan (visszérbe). Van néhány ritkább hely is, ahova szúrunk, pl. ízületbe (intraarticularis), szívbe (intracardialis) vagy gerincbe (intrathecalis). Mindegyiknek megvan a maga technikája.

2012. június 12., kedd

Citromfű


A citromfű (Melissa officinalis) az árvacsalánfélékhez tartozó - tehát valóban a csalánhoz hasonlító... - évelő növény. Méhfűnek, vagy mézfűnek is nevezik, mivel virágaiban sok a nektár, és ezt a méhecskék szeretik. 
Akár 1,5 méteresre is megnő, levelei tojásdadok, csipkézettek és megdörzsölve citrom illatúak. Ezeket - mármint a leveleket - szokták felhasználni a természetgyógyászatban. Teája vírusölő, ráadásul ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Parfümökben is szokták használni, ráadásul a növény (illata) távoltartja a szúnyogokat.

2012. június 10., vasárnap

Fonendoszkóp


A fonendoszkóp (sztetoszkóp) fejhallgatóból, csőből és hallgatófejből áll. Ez utóbbi lehet harang illetve membrán (..akár egy foni-n mindkettő is). A hallgató részt a fülünkbe dugjuk, a hallgatófejet pedig a mellkashoz vagy a háthoz illesztjük, és így tudjuk vizsgálni a szívet és a tüdőt (sőt még a bélhangokat, vagy terheseknél jobb esetben a magzat szívverését is a hason...) Aki elég vájtfülű - orvosin évekig tanuljuk :) - sokféle hangot meg tud különböztetni. Épp ezért a diagnosztikában, azaz a betegségek felismerésében nagyon fontos szerepet játszik ez az eszköz.

2012. június 8., péntek

Kiscsirke


A kiscsirkék általában 21 nap alatt kelnek ki a tojásból. Megszületésük után még nagyon kicsik és sebezhetők, épp ezért gondos tartást igényelnek. A naposcsibéket 32-35°C-on, jól szellőző helyen, jól megvilágítva, alájuk almot rakva kell nevelni. Persze, az itatásukról és az etetésükről is kell gondoskodni... Ahogy nőnek a csirkék, egyre alacsonyabb hőmérsékletet, és egyre nagyobb helyet követelnek meg.
Milcsi amúgy hibázik a videóban - ami kiscsirkét fog, valószínűleg tyúk lesz, és nem kakas... ;)

2012. június 6., szerda

Rebarbara


Milánnak éppen szemébe sütött a Nap... de szépen elmondta, amit röviden a rebarbaráról tudni kell. A rebarbara (Rheum) lágyszárú növény, nagy, háromszög alakú levelekkel és apró a fehértől a pirosig bármilyen színű virágokkal. Levélnyele vastag, húsos, ezt használhatjuk fel főzéshez... érdemes tudni, hogy gyökere hashajtó, és levele mérgező. A szárából viszont főleg kompótot, desszerteket készítenek, teljesen veszélytelen, íze savanykás, és nagyon finom.
Ja, és Milcsi kedvence a rebarbarás créme brulee! :D Kicsit nehéz kimondani, de annál különlegesebb édesség! (...egy blogspot-os recept róla: http://rakottkert.blogspot.com/2011/05/rebarbaras-epres-creme-brulee.html )

2012. június 4., hétfő

Spatula


Az orvosi spatula - más néven nyelvkanál, vagy lapoc - a nyelv lenyomására, a torok megfigyelésére használatos egyszerű kis eszköz. Régen a sterilizálható (fertőtleníthető) fém változatát használták, ma már az eldobható falapoc van divatban... sőt! ...forgalomba hoztak csokoládéval bevont spatulát is, hogy ezzel is csökkentsék a gyerekek félelmét a vizsgálattal szemben.

2012. június 2., szombat

Korcs





Csak egy kis biológia:
faj: rendszertani kategória, élőlények olyan csoportja, melynek egyedei képesek szaporodni egymással, és termékeny utódokat létrehozni – genetikai állományuk >99%-ban azonos
fajta: azok az egy fajba tartozó állatcsoportok, amelyek jól meghatározott alaki vagy más tulajdonságokkal rendelkeznek, és ezeket ivadékaikra is nagy biztonsággal átöröklik
faj(ta)tisztaság: a vizsgált egyed (vagy állatcsoport) egy meghatározott fajtához való tartozását jelenti
keverék: kettő vagy több fajta szülőállat utóda, mely ugyanúgy az adott faj képviselője, mint a fajtatiszta ősei
a korcs: a „hétköznapi”, sokszor pejoratív neve a keverék kutyusoknak… a mi kutyánk - Milcsi évekig így nevezte -, Teszkó-korcs (…nem tudta kimondani a tacskót)